Vegan
Roger Goulart Millésimé Cava Brut

Roger Goulart Millésimé Cava Brut


Vivahteikas & Ryhdikäs

Label: Vähärasvainen kalaLabel: Simpukat, Osterit, KampasimpukatLabel: AperitiiviLabel: Blinit

17,71 €

Löydä Alkosta

Hieno ja tyylikäs pitkään kypsytetty cava aperitiiviksi sekä kala- ja äyriäisruokien seuraksi. Viinilehdeltä neljä tähteä ja laadultaan erinomainen maininta. Soveltuu vegaaneille.

Ruoka ja kuvaus

Väri

Vaalea oljenkeltainen.

Tuoksu

Melko avoin tuoksu on hedelmäinen, muistuttaen aromeiltaan kypsää omenaa, persikkaa, ja hentoa paahteisuuttakin.

Maku

Kuiva, mutta tuoksun hedelmäiset vivahteet toistava maku. Viinistä voi aistia myös sitruksisuutta, yrttisyyttä ja hentoa pähkinää. Reilu hapokkuus ja sitä korostavat kuplat tuovat suutuntumaan napakkuutta. Kypsän hedelmäinen viini jättää hennon paahteisen, kevyesti suuta supistavan jälkivaikutelman.

Ruoka- ja tarjoiluvinkit

Hieno aperitiivi, jolla voi jatkaa suoraan kaloihin ja mereneläviin tai blinien seuraksi. Runsaat punalihaiset kalat. Myös selkeämakuiset, paistetut tai grillatut vaaleat lihat.

Valmistus

Cavan perinteinen valmistusmenetelmä. Kypsytetty vähintään 18 kuukautta.

Tarina

Roger Goulart on espanjalaisen CVNE:n omistama viinitalo, joka valmistaa yksinomaan cava-kuohuviinejä. Roger Goulart tuottaa viinejä Kataloniassa DO Penedésin alueella, ja on yksi Espanjan vanhimmista cavan tuottajista. Roger Goulart on tunnettu erityisesti pitkään kypsytetyistä cavoistaan. DO Cavan säännöissä määritellään tietyt minimiajat cavan kypsyttämiseen, ja Goulartin cavat usein ylittävät nämä minimiajat, antaen viinien kypsyä talon historiallisissa kellareissa vielä useita kuukausia normaalia pidempään. Pitkä kypsytys syventää viinien makuja, tuo niihin paahteisia ja pähkinäisiä aromeja ja runsaampaa, kermaisempaa suutuntumaa.

Tuoteryhmä

Kuohuviinit & samppanjat

Alkoholipitoisuus

12 %

Alkon tuotenumero

920357

Tilavuus

0,75 l

Tuotemerkki

Roger Goulart

Suljenta

Metallinen kierrekorkki

Alue

Cava

Sokeripitoisuus

9 g/litra

Rypäleet

Parellada, Xarel-lo, Macabeo

Makeus

Erittäin kuiva (extra brut)

Tuotenumero

1028685