Viinimaa
​
​
Viinimaa


Yhteystiedot

Anora Group Oyj
Kaapeliaukio 1
PL 350
00180 Helsinki
Viinimaa on osa Anoraa

0207 013 013
viinimaa@anora.com

  • ANORA Pro

  • Briefly in English

  • Kuluttajapalaute

  • Käyttöehdot

  • Medialle

  • Tietoa Viinimaasta

  • Tietosuojailmoitus

Fiilistele kanssamme jatkossakin

​

Nauti yksilöllisistä juomasuosituksista, vinkeistä ja eduista. Uutiskirjeen tilaaminen on maksutonta ja voit helposti peruuttaa sen.  Käsittelemme antamiasi tietoja tietosuojailmoituksen mukaisesti.

JuomatViini & ruokaDrinkit & BoolitViinitieto
Vigneti del Vulture Pipoli Aglianico
Country flag for Italia

Italia

Vigneti del Vulture Pipoli Aglianico

Mehevä & Hilloinen

14,29 €

0
Löydä Alkosta
Aglianico-lajikkeen runsas ja tyylikäs punaviini Vulture-vuoren rinteiltä, Italian Basilicatasta. Viinissä yhdistyvät pehmeys ja täyteläisyys sekä eloisa mineraalisuus. Erinomainen valinta hinta–laatu-suhteeltaan.
Alkoholipitoisuus:13 %
Rypäleet:Aglianico
Alkon tuotenumero:
484037
Tuotemerkki:Vigneti del Vulture
Tilavuus:0,75 l
Suljenta:Metallinen kierrekorkki
Tuotenumero:1028936
Tuoteryhmä:Punaviinit

Intensiivisen viinin tuoksussa löytyy mausteisuutta, punaisia marjoja, vaniljaa, hapankirsikkaa ja yrttisyyttä. Maku on tasapainoinen ja hyvin rakennettu, tanniinit ovat kypsiä, ja jälkimaku on pitkä, balsamimainen ja viipyilevä.

Sopii erinomaisesti erilaisten liharuokien seuraksi.

Aglianico on Basilicatan alueen alkuperäislajikkeita. Tämän viinin rypäleet poimittiin käsin tarkasti seuloten. Rypäleet kasvavat vanhan tulivuoren rinteillä ja maaperä on mineraalinen, savinen ja kalkkinen tuoden viiniin särmikkyyttä. Viini on kypsynyt tammitynnyreissä 10 kuukautta

Pehmeä ja täyteläinen Pipoli Aglianico del Vulture saa nimensä tulivuoren mukaan, joka dominoi uinuvaa maalaismaisemaa. Viini on jännittävä yhdistelmä pehmeyttä ja runsautta sekä särmikästä mineraalisuutta. Erinomainen hinnan ja laadun suhde.