Uutuus
Yhdistynyt kuningaskunta
Vivahteikas & Ryhdikäs
52,98 €
Makeus: | Erittäin kuiva (extra brut) |
Sokeripitoisuus: | 2 g/l |
Alkoholipitoisuus: | 12 % |
Rypäleet: | Pinot Meunier, Pinot Noir, Chardonnay |
Alkon tuotenumero: | 936791 |
Tuotemerkki: | Langham Wine Estate |
Tilavuus: | 0,75 l |
Pakkaustyyppi: | Pullo |
Suljenta: | Luonnonkorkki |
Tuotenumero: | 1039985 |
Tuoteryhmä: | Kuohuviinit & samppanjat |
"Hedelmäinen, kypsää omenaa, persikkaa ja vienoa mausteisuutta aromeiltaan muistuttava tuoksu. Kuiva, mutta leveän hedelmäinen maku toistaa tuoksun aromit. Viinissä on lisäksi yrttisyyttä, mineraalisuutta ja sitruksisuutta. Leveä hapokkuus ja runsaat, mutta tyylikkäät kuplat antavat kokonaisuuteen tuntuvaa särmikkyyttä. Viini jättää pitkään maistuvan, hieman suuta supistavan, mutta veden kielelle nostattavan jälkivaikutelman. Ruokasuositus: Runsaat, punalihaiset kalaruoat paistettuna tai grillattuna."
"Englantilainen tuotanto on entistä lämpimämpien säiden ansiosta hyödyntänyt samaa trilobiittipitoista jurakautista maaperää kuin Chablis tai Champagne. Langham Cuvée Classic Extra Brut (50,59 € / 95 p.) tuoksuu hillityn leivosmaiselta. Tämä edustaa parasta brittiläistä aromia koskaan. Maku on rutikuiva, hapokas ja eksoottisen mineraalinen. Jos tarjolla on muikun tai mateenmätiä, ihastuksen huokauksia kuultaneen."
Englantilaisen Langhamin palkitut ja mainetta niittäneet kuohuviinit valmistetaan yksinomaan klassisista Champagnen alueen lajikkeista.
Tutustu brändiin