UUTUUS

Viinimaa yleinenmitali pokaali
Vegan
Antiche Terre Venete Valpolicella hanapakkaus 3 L

Antiche Terre Venete Valpolicella hanapakkaus 3 L


Marjaisa & Raikas

Label: NautaLabel: Kana ja KalkkunaLabel: NoutopöytäLabel: Pizza Pasta (Viinimaa)

48,89 €

Löydä Alkosta

Palkitulta Antiche Terren viinitilalta laadukkaasti tehty Valpolicella punaviini hanapakkauksessa. Viinilehdeltä neljä tähteä ja löytö maininta.

Ruoka ja kuvaus

Väri

Punavioletti

Tuoksu

Punasävytteinen tuoksu on kypsän marjainen, muistuttaen punaherukoita ja kirsikoita. Siinä on myös hentoa makeaa mausteisuutta.

Maku

Kevyehkö maku seuraa aromeiltaan punasävytteistä, kypsän marjaista tuoksua. Viini on nuorekas ja eloisa, nostaen välittömästi veden kielelle. Siinä on myös määrättyä yrttisyyttä. Suutuntumaltaan notkea viini jättää puhdaspiirteisen, ilmavan ja varsin miellyttävän, lämminhenkisen jälkivaikutelman.

Ruoka- ja tarjoiluvinkit

Runsaammat pastat ja pizzat, samoin kasvispaistokset ja vaalealihaiset lihapadat.

Tarina

Antiche Terre Veneten tarina alkoi 100-vuotta sitten Valpantenan laaksossa, pohjois-Italiassa jolloin Vittorio Sancassani istutti ensimmäiset köynnöksensä. Luciano Sancassani yhdessä viinitekijäystävänsä Riccardo Deganin kanssa on vienyt lämminhenkistä viinitaloa nykypäivään siirtyen vain viljelystä omaan tuotantoon. Valpantena saattaa olla se vähemmän tunnettu viinilaakso Valpolicellassa, mutta viinit täältä yltää korkealle tasolle ja ovat tyyliltään hieman raikkaampia ja herkempiä. Antiche Terren Veneten omat tarhat ovat kaikki luonnonmukaisesti viljeltyjä ja uusi viinilä toimii aurinkoenergialla.

Tuoteryhmä

Punaviinit

Täyteläisyys

Keskitäyteläinen

Alkon tuotenumero

900092

Tilavuus

3 l

Tuotemerkki

Antiche Terre Venete

Suljenta

Hana

Alue

Valpolicella

Rypäleet

Corvina, Rondinella, Corvinone

Tuotenumero

1040795