Viinimaa
​
​
Viinimaa


Yhteystiedot

Anora Group Oyj
Kaapeliaukio 1
PL 350
00180 Helsinki
Viinimaa on osa Anoraa

0207 013 013
viinimaa@anora.com

  • ANORA Pro

  • Briefly in English

  • Kuluttajapalaute

  • Käyttöehdot

  • Medialle

  • Tietoa Viinimaasta

  • Tietosuojailmoitus

Fiilistele kanssamme jatkossakin

​

Nauti yksilöllisistä juomasuosituksista, vinkeistä ja eduista. Uutiskirjeen tilaaminen on maksutonta ja voit helposti peruuttaa sen.  Käsittelemme antamiasi tietoja tietosuojailmoituksen mukaisesti.

JuomatViini & ruokaDrinkit & BoolitViinitieto

Uutuus

Don Simon Nature Chardonnay
Country flag for Espanja

Espanja

, Valdepeñas

Don Simon Nature Chardonnay

Pirteä & Hedelmäinen

9,98 €

0
Löydä Alkosta
Raikas ja hedelmäinen uutuusviini on tunnetun arkkitehdin inspiroima.
Makeus:Kuiva
Sokeripitoisuus:5 g/l
Alkoholipitoisuus:11,5 %
Rypäleet:Chardonnay
Alkon tuotenumero:
940258
Tuotemerkki:J. García Carrión
Tilavuus:0,75 l
Suljenta:Metallinen kierrekorkki
Tuotenumero:1027148
Tuoteryhmä:Valkoviinit

Vaaleankeltainen. Hedelmäinen tuoksu on tulvillaan trooppisia hedelmiä. Kuiva, keskihapokas, hunajameloninen, päärynäinen, sitruksinen.

Tämä loistava seurusteluviini on myös erinomainen kumppani salaateille sekä kevyille kala- ja kasvisruoille.

Don Simon Nature on moderni, hedelmäinen ja helposti lähestyttävä viinisarja, joka on kevyemmän lasipullonsa (400 g) ansiosta myös ympäristöystävällisempi valinta. Viinisarjan etiketit on koristeltu erilaisilla värikkäistä mosaiikista tehdyillä eläimillä, jotka ovat saaneet innoituksensa katalonialaisen arkkitehti Antoni Gaudín töistä, joista kuuluisimpia ovat Barcelonassa sijaitsevat Güellin puisto ja Sagrada Família -kirkko. Jose Garcia Carrión perusti viinitilan Espanjaan vuonna 1890, ja nykypäivänä se on yksi maailman suurimmista ja Euroopan suurin viinintuottaja. JGC tuottaa viiniä Espanjassa kymmenellä eri DO-alueella ja Don Simonin lisäksi sillä on useita eri tuotemerkkejä kuten Jaume Serra, Pata Negra ja Señorio de los Llanos. JGC on myös valtava sangria- ja mehutuottaja ja Don Simon onkin monille Espanjan kävijöille tuttu merkki ruokakauppojen hyllyiltä.