Viinimaa
​
​
Viinimaa


Yhteystiedot

Anora Group Oyj
Kaapeliaukio 1
PL 350
00180 Helsinki
Viinimaa on osa Anoraa

0207 013 013
viinimaa@anora.com

  • ANORA Pro

  • Briefly in English

  • Kuluttajapalaute

  • Käyttöehdot

  • Medialle

  • Tietoa Viinimaasta

  • Tietosuojailmoitus

Fiilistele kanssamme jatkossakin

​

Nauti yksilöllisistä juomasuosituksista, vinkeistä ja eduista. Uutiskirjeen tilaaminen on maksutonta ja voit helposti peruuttaa sen.  Käsittelemme antamiasi tietoja tietosuojailmoituksen mukaisesti.

JuomatViini & ruokaDrinkit & BoolitViinitieto

Viinintekijä Charles Smith uskoo viinin voimaan ja haluaa tehdä siitä taas “aitoa”

Rock-henkinen särmä, mustavalkoiset etiketit ja täysin omanlaisensa tapa puhua viinistä ovat tehneet Charles Smithistä yhden maailman tunnetuimmista viinintekijöistä. Tutustu Charles'n uusimpaan projektiin Real Wine!

Real Wine Cabernet kaadetaan lasiin

Charles Smithin uusi Real Wine -projekti tiivistää kaiken sen, mihin hän uskoo: aitous, läpinäkyvyys ja viinin luonnollinen ilmaisu.

Itseoppinut kapinallinen

Smith puhuu viinistä yhtä aikaa asiantuntevasti ja vapautuneesti. Hänen sanansa eivät tunnu hiotuilta iskulauseilta, vaan pikemminkin elämänmakuiselta fiilistelyltä. “Minä en tee viiniä, minä kasvatan sitä”, Smith kertoo. “Jos rypäleet kasvatetaan hyvin, viinille ei oikeastaan tarvitse tehdä juuri mitään.”

Ajatus kertoo paljon miehestä itsestään. Smith ei tullut alalle viiniopintojen tai perhetilan kautta, vaan omia reittejään. Hän kertoo aloittaneensa pienesti, lainarahalla ja vahvan vaiston varassa. “En tiennyt alussa, mitä hittoa olin tekemässä”, hän toteaa naurahtaen. “Minulla oli 5000 dollaria ja pakettiauto. Ystäväni sanoi: ota rypäleet nyt ja maksa sitten, kun saat viinin myytyä. Ilman sitä en olisi pystynyt aloittamaan ollenkaan.”

Jos rypäleet kasvatetaan hyvin, viinille ei oikeastaan tarvitse tehdä juuri mitään - Charles Smith

“Mutta viini oli minulle tuttu tuote. Ja vuosien myötä tietenkin kehityin. Ihmiset tekevät kovasti töitä rahansa eteen. Minä haluan ansaita jokaisen euron, jonka he käyttävät viiniini.”

Smithin tyyliä kuvataan usein rohkeaksi, kapinalliseksi ja helposti tunnistettavaksi. Se näkyy niin etiketeissä kuin tavassa puhua viinistä ilman turhaa jargonia. Silti hänen viiniajattelunsa ytimessä on lopulta klassinen tavoite: tasapaino.

Washington State

Smithin tarina on erottamattomasti sidoksissa Washingtonin osavaltioon, joka on noussut viime vuosikymmeninä yhdeksi Yhdysvaltojen kiinnostavimmista viinialueista. Osavaltio tunnetaan kontrastista: lämpimät päivät ja viileät yöt luovat rypäleille otolliset olosuhteet kasvaa. Smithin mukaan alueen kehitys on ollut huimaa.

“Kun aloitin, koko osavaltiossa oli noin 300 viinitilaa. Nyt niitä on yli 1300. Kasvu on ollut valtavaa, mutta samalla myös laatu on jatkanut nousuaan.”

Erityisen tärkeä Smithille on Walla Walla, pieni mutta arvostettu alue, josta on tullut etenkin intensiivisten ja pitkäikäisten punaviinien kotikontu. “Jos olisin rypäle, täällä minä haluaisin kasvaa”, Smith toteaa. “Puhdas ilma, puhdas vesi, puhdas maaperä. Sehän on juuri sitä, mitä me kaikki toivomme - myös itsellemme.”

Real Wine

Kaikki nämä ajatukset kulminoituvat Smithin uuteen Real Wine -projektiin. Nimi on tarkoituksella suora. “Se on real eli aito, koska nykyään tehdään niin paljon teollista viiniä, joka lähempänä limsaa kuin viiniä”, Smith linjaa. Hänen mukaansa ihmiset rakastavat viiniä siksi, että sillä on pitkä historia ja vahva yhteys paikkaan, aikaan ja tekijään. “Minä rakastan mai tai-cocktailia, mutta se ei mene kovin hyvin bolognesen kanssa. Viini ei ole häviämässä minnekään. Sitä on tehty satoja vuosia, ja ihmiset löytävät tapoja nauttia viiniä jatkossakin.”

Real_Wine_Chardonnay_kaadetaan_lasiin

Mitä “real” sitten käytännössä tarkoittaa? Smithille se merkitsee, ettei viiniä manipuloida. “Annan sen käydä, suojaan sitä hapelta ja vien sen niin puhtaana kuin voin tarhalta pulloon. Siinä kaikki.”

Silti Smith ei romantisoi tekemistään. “Tärkein asia on, että viinin täytyy tuntua hyvältä suussa. Sen pitää olla miellyttävä juoda. Vasta sen jälkeen tulevat lajike, kasvupaikka ja kompleksisuus. Jos ensimmäinen asia ei ole kunnossa, muulla ei ole väliä.”

Uutuus

Real Wine Cabernet Sauvignon
Real Wine Cabernet Sauvignon
Punaviinit

Yhdysvallat | Vivahteikas & Kehittynyt

18,49 €

Löydä Alkosta

Uutuus

Real Wine Chardonnay
Real Wine Chardonnay
Valkoviinit

Yhdysvallat | Runsas & Paahteinen

18,49 €

Löydä Alkosta

Ajatus kuulostaa yksinkertaiselta, mutta juuri siinä on hänen viestinsä voima. Viini ei hänen mukaansa tarvitse ympärilleen keinotekoista sumuverhoa. “Tässä ei ole mitään magiaa. Minun ei tarvitse tehdä enemmän saadakseni paremman viinin.”

Real Wine -etiketti konkretisoi tämän ajatuksen: pullon kyljessä on yksinkertainen piirros viinilasista. Ei koristeellista château-viinilinnaa tai vaikeasti tulkittavia symboleja, vaan suora viesti siitä, mitä sisällä on.

“Kun ostat pakastepizzan, laatikossa on kuva pizzasta. Muropaketissa on muroja. Kaikki viestii siitä, mitä on luvassa jos ostat tuotteen. Ihmiset näkevät sen ja ajattelevat: tuo näyttää hyvältä, haluan lasillisen viiniä. Se toimii muissakin tuotteissa, miksei myös viinissä.”

Italia kutsuu

Smithin katse ei suuntaudu vain kotimaahansa Yhdysvaltoihin. Uusi yhteistyö italialaisen viinitalon Pasquan kanssa vie hänen ajatteluaan myös Venetoon. QuattroMani, “neljä kättä”, yhdistää kaksi viinimaailmaa: Smithin tinkimättömän, puhtautta korostavan näkemyksen ja Pasquan vahvan italialaisen identiteetin.

Charles_Smith_ja_Pasqua
Cecilia Pasqua, Charles Smith ja Andrea Pasqua

Smith itse kuvaa hanketta hypyksi pois omalta mukavuusalueeltaan. “Olen yhden tarhan, yhden lajikkeen ja yhden vuosikerran mies. Olen aika tylsä siinä mielessä”, Smith naurahtaa.

QuattroMani Pinot Noir on poikkeuksellinen viini. Se valmistuu Valpolicellassa ja lajikkeena on Pinot Noir, joka ei ole alueella kovin yleinen rypäle. Lisäksi se rakentuu useamman vuosikerran sekoituksesta. Tarkoitus ei ole häivyttää vuosikertojen luonnetta, vaan luoda viiniin kerroksellisuutta ja omaleimaista syvyyttä.

Lopulta kaikki palaa siihen, mistä Smith tykkää puhua: aitous. Hänen maailmassaan viinin ei tarvitse huutaa, koristella itseään liikaa tai piiloutua monimutkaisuuden taakse. Sen pitää olla rehellinen, tasapainoinen ja eloisa. “Viini tulee maasta, menee suuhun, päähän ja sydämeen. Ja silloin ajattelet vain: tämä on hyvää.”

Haastattelu: Ilkka Sirén

Tuottajat