Tutustu kolmeen suosikkiimme! Codorníun cavat löydät useimmista Alkon myymälöistä. Oman lähi-Alkosi saatavuuden voit tarkistaa klikkaamalla Alkon logoa tuotteen kohdalta.
Tämä kauniin lohenpunainen rosekuohuviini on supersuositun Codorníu Clasico Cavan roseversio pienemmässä pullokoossa eli puolet normaalin 75 cl:n pullosta.
Puolikuiva rosé on valmistettu vain punaisista rypälelajikkeista. Raikkaassa maussa on runsaasti punaisten marjojen aromeja, kuten mansikkaa ja punaherukkaa.
37,5 cl:n pullosta riittää lasilliset kolmelle hengelle tai reilut sellaiset kahdelle hengelle.
Psst! Kaikki Codorniu-viinitalon kuohuviinit on valmistettu vegaanisesti eli viinin kirkastuksessa ei ole käytetty eläinperäisiä ainesosia.
Tämä vaalea luomu-cava kätevässä piccolo-pullossa on erittäin kuiva, raikas ja tasapainoinen. Pirteässä kuohuviinissä aistii omenan, sitruksen ja mantelin aromeja.
Luonnonmukaisesti viljellyistä rypäleistä valmistetussa cavassa on käytetty perinteisiä cavarypäleitä.
20 cl:n pullosta riittää lasilliset kahdelle hengelle tai reilu annos yhdelle hengelle.
Kevään helpoin Mimosa? Fresita Orange Sunset on matala-alkoholinen, runsaan appelsiininen ja raikkaan makeahko kuohuviini, joka sisältää aitoa hedelmälihaa.
Vinkki! Käännä pulloa varovasti kerran ylösalaisin ennen avaamista, jolloin hedelmäliha sekoittuu tasaisesti kuohuviinin joukkoon.
20 cl:n pullosta riittää lasilliset kahdelle hengelle tai reilu annos yhdelle hengelle.
Näppärä pikkupullo on saatavilla suurimmista K-ryhmän ruokakaupoista. Alkoista löydät puolestaan alkuperäisen mansikka-Fresitan hieman vahvempana eli 8 % alkoholia.