Tervetuloa Turkuun Tårgetin Wine Festivalille lauantaina 22.11.2025

Turun keskustassa Vähätorilla Aurajoen rannalla sijaitsevan ravintola Tårgetin täyttää hurmaava fiesta-tunnelma, kun toista kertaa järjestettävä Wine Festival kerää yhteen kaikki viininrakastajat.

Turun_Samppanjamessut2018-McWhirter-photography

Tårgetin Wine Festivalilla virtaavat vivahteikkaat ja viehkeät laatuviinit, jotka saapuvat mielenkiintoisista kohteista ympäri maailmaa ja kutsuvat nautiskelun pariin. Festivaalin ilmapiiri ei voi olla Piazzan kutsuvassa miljöössä muuta kuin eloisa ja mukaansatempaava.

Tule nautiskelemaan kiehtovista viineistä, hemmottele itseäsi viiden ruokalajin viini-illallisella, osallistu inspiroiviin viinitastingeihin ja antaudu nautinnollisten viinielämyksien vietäväksi.

Viinimessuilla on mahdollisuus päästä maistelemaan harvoin saatavilla olevia prestige viinejä, sekä uusia että vanhoja klassikoita. Yhteensä viinejä on tarjolla yli sata erilaista.

Ylellisiä viinejä eri puolelta Ranskaa

Tutustu messuilla muunmuassa Chablis-viinien pioneerin Larochen voitokkaisiin viineihin - viinitalon historia yltää aina vuoteen 1850. Châteauneuf-du-Papen sydämessä sijaitseva Ogier on valmistanut Rhônen alueen laatuviinejä vuodesta 1948 alkaen. Laadukkaista luomurosee-viineistään tunnetun Gassierin viinitalon tarhat ulottuvat kolmen eri Provencen laatuluokan alueelle.

Masterclass viinitasting: Tour de France – ranskalaisten huipputuottajien helmiä klo 15.00

Tervetuloa Ranskan ympäriajolle tutustumaan upeisiin viineihin huipputuottajilta Chablis’ta Provencen kautta Châteuneuf-du-Papeen ja Bordeaux’seen! Maista mm. premier cru chablis, tynnyrikypsytetty ainutlaatuinen roseeviini Gassierilta ja Châteauneuf-du-Papen parhaimmistoa. Tastingin pitää Audrey Gobin, Advinin Brand Ambassador Nordics.

Viinit:

Domaine Laroche Chablis 1er Cru Les Vaudevey 2023
Château Gassier 946 Rosé 2021
L’Oratoire des Papes Rouge Châteauneuf du Pape 2021
Château Patache d'Aux Médoc Cru Bourgeois Rouge 2020
Cazes Rivesaltes Ambré 2014

Ravintola Tårget

Linnankatu 3, Vähätori, 20100 Turku

Tapahtuma avoinna lauantaina 22.11.2025 ravintola Tårgetin Piazzalla. Ovet avataan klo 15 ja messut jatkuvat aina klo 22 asti.

Pääsylippu 10 € joka sisältää sisäänpääsyn messuille sekä eteispalvelumaksun. Liput messuille, tastingeihin ja illalliselle ovat myynnissä etukäteen Wine Festivalin verkkokaupassa

03.02.2025

Laroche Mas la ChevaliereRanskalainen viini - Ranska on viinin ja ruoan ystävän paratiisi

Ranska on maailman toiseksi suurin viinintuottajamaa, jossa kilistellään elegantilla samppanjalla ja maistellaan maailmankuulun keittiön herkkuja. Ranskalaiset viinit kuuluvat osana upeaan ruokakulttuuriin.

Lue lisää
laroche chablis valkoviinipullo pöydälläOta 5 Chablis-knoppia haltuun

Tiesitkö että Laroche oli 2000-luvun alussa yksi ensimmäisistä viinitaloista, jotka alkoivat käyttää Chablis-pulloissa kierrekorkkeja? Loista illallispöydässä ja ota nämä Chablis-knopit haltuun.

Lue lisää
Domaine Laroche Chablis 1er Cru Les Vaudevey ja ruoka-annoksiaChablis - samppanjan läheinen naapuri

Chablis on 100-prosenttisesti Chardonnay-lajikkeesta valmistettu valkoviini samannimiseltä viinialueelta Ranskan Burgundista ja lähellä viinien aatelista samppanjaa. Ota Chablis haltuun!

Lue lisää
Rapaura_Sauvignon_Blanc_pöydälläTutustu Viinilehden Vuoden Valkoviini 2025 -kilpailun finalisteihin

Millaisia upeita valkoviinejä valikoitui tämän vuoden Viinilehden Vuoden valkoviini finaaliin? Mukana monta Löytö-viiniä - tutustu ja ihastu!

Lue lisää