Kokosimme lehtien ja muiden medioiden arvosteluita ja kommentteja uusista markettiviineistä. Lue mitä niistä puhutaan!
8 prosenttiset viinit ruokakaupoissa ovat herättäneet paitsi kuluttajien myös medioiden huomion ja keränneet paljon positiivisia kommentteja. Myös Vuoden Viinit ry:n viinikilpailu huomioi vuonna 2025 ruokakauppaviinit omalla kilpailukategoriallaan. Sitaatit on lainattu lehtien artikkeleista.
Sarjassa ruokakaupan roseeviinit
Blue Nun on hieman runsaampi rosee – maku on puolikuiva ja tumman marjaisa.
Sarjassa ruokakaupan valkoviinit
Arvostetun itävaltalaisen Pratsch-viinitalon Grûner Veltliner -rypäleestä valmistettu matala-alkoholinen viini on tämän kevään uutuus valikoiduista K-ryhmän kaupoista.
Vinkki! Voit toivoa omaa suosikkiasi lähi-K-kauppasi valikoimaan K-ruoka.fi sivuilta
Sarjassa ruokakaupan punaviinit
Chill Outit löydät niin Alkon kuin ruokakauppojen valikoimasta. 8 % Cabernet Sauvignon on menestynyt myös Helsingin Sanomien arvioinneissa.
Sarjassa ruokakaupan kuohuviinit
Espanja | Pirteä & Hedelmäinen
Ihastuttavan hedelmäinen, päärynäinen ja raikas puolikuiva kuohuviini arvostetulta Codorníun cavatalolta.
Me Naiset 6.11.2024 - Krista Kupariharju
Me Naisten toimitus maistelu ruokakauppojen 8 %:sten joukosta 8 mielenkiintoisinta.
"Tumman marjaisaa ja vaniljaisen mehevää vegaanista punkkua voisi erehtyä melkein luulemaan täysvahvuiseksi. Edes yrttinen jälkimaku ei paljasta asian laitaa."
"Kepeä ja ilahduttavan kuiva espanjalainen kuohuviini kilistelyyn. Jopa mineraalisuutta havaittavissa."
Helsingin Sanomat 11.6.2024 - Jouko Mykkänen
HS:n pikatestissä laitettiin paremmuusjärjestykseen yhdeksän 8-prosenttista markettiviiniä.
"Paras viini oli Kein Name Riesling 8 %, jonka maku on hyvin lähellä tavallisen vahvuista, pirteän hapokasta rieslingiä. Tämä on erittäin positiivinen asia, sillä olennaista on, että 8-prosenttinen riesling on odotusten mukainen. Eli maistuu rieslingiltä ja toimii ruokapöydässäkin esikuvansa tavoin."
"Toiseksi paras viini oli todellinen yllättäjä: Chill Out Cabernet Sauvignon 8 %. Tämä punaviinin maku on onnistuneen tasapainoinen. Jopa niin onnistunut, että siitä ei välttämättä edes huomaa, että alkoholia ja täyteläisyyttä on viinissä vähemmän kuin esikuvassaan, jossa alkoholiprosentti on 13,5. Hinta-laatusuhteen perusteella tämä viini on testin paras."
Testin riesling-valkoviinien kohdalla voi hyvällä mielellä yhdistää niitä samoihin ruokiin kuin normaaliviinien kohdalla: rasvaiset kalat, herkulliset grillimakkarat, kylmät liha- ja kasvissalaatit sekä rasvaiset, miedot juustot sopivat rieslingin pariksi. - HS
Ilta-Sanomat 11.6.2024 - Wilma Parkkari
Palkittu sommelier Samuil Angelov maisteli Ilta-Sanomien pyynnöstä kahdeksan markettiviiniä (hinnat Prismassa).
"Testin toinen chileläinen valkoviini Nevermind Chardonnay (9,89 €/0,75 l) on valmistettu Suomessa chileläisestä viinistä. Viinin maku on pehmeä ja lempeä, mikä tekee siitä monikäyttöisen. Toimiva pöytäviini eli se toimii monien eri ruokien kanssa. Hyvä ja nautittava viini. Arvio: 4/5."
"Chill Out Merlotin (8,85 € / 0,75 l) tuoksu on mehukas kypsän hedelmäinen. Tuoksussa pientä makeutta. Loppumaku on kevyt ja häviää nopeasti. Viinissä on kuitenkin rakennetta ja yritystä. Sopii hyvin grillatun kanan tai punaisen kalan, kuten lohen kanssa. – Selkeä rakenne, jossa on ehkä käytetty hieman tammea. Tässä on yritystä, Angelov toteaa. Arvio: 3/5."
"Testin ainoa kuohuviini on eteläafrikkalainen J.C. Le Roux Le Domaine (9,85 € / 0,75 l). Tuoksu on viinimäinen, siitä löytyy kypsän päärynän ja persikan aromeja. Viini on makea ja se pitää kylmentää hyvin viileäksi, jotta sokeri pysyy aisoissa. Toimii loistavasti kesäisen salaatin kanssa, jossa on mansikkaa, hunajapähkinää ja valkohomejuustoa. Arvio: 3/5."
Avecmedia 11.6.2024 - Jaakko Sandqvist
Ruoka- ja juoma-alan ammattilaismedia Avec pyysi viiniasiantuntija Ilkka Siréniä arvioimaan markettien hyllytarjontaa.
Rypäleet: Cabernet Sauvignon, keskitäyteläinen punaviini, Australia, 9,95 e (1 l, S-market)
"Cabernet Sauvignonissa maistuu tyypillisesti esimerkiksi paprika, boysenmarja ja pippuri, ja tämäkin viini on todella mausteinen. Matala-alkoholisissa punaviineissä sokeria on tavallisesti paljon, mutta tämä on positiivisella tavalla kuivahko. Ei tule öklömakeaa punaviinifiilistä. Tanniinit toimivat kivasti reunuksina. Ihan positiivinen yllätys."
23.04.2025
Mitä kahdeksanprosenttinen ruokakaupoista saatavilla oleva viini oikein tarkoittaa? Listasimme viisi kiinnostavaa faktaa ruokakauppaviineistä.
Lue lisää8 prosenttiset viinit eivät synny itsestään, vaan niiden kehittämiseen on laitettava runsaasti työtunteja. Tutustu 8 % viinien valmistukseen ja laatuun!
Lue lisääTutustu Vuoden Viinit 2025 -kilpailun kulta-, hopea- ja pronssimitalisteihin sekä Vuoden 2025 kuohuviiniin ja valkoviiniin, sekä koko Vuoden Viinit -kilpailun voittajaan.
Lue lisääTutustu millaiset viinit ovat pärjänneet Helsingin Sanomien viinitesteissä ja viiniarvioissa!
Lue lisää