Uunissa paahdettua ruusukaalia paahdetuilla manteleilla ja puolukkakastikkeella

Hunajalla maustettu puolukkakastike ja mantelilastut tuovat näihin uunissa paahdettuihin ruusukaaleihin lisää makua.

0 h 30 min

Uunissa paahdettua kukkakaalisalaattia ulkofileellä ja lehtikaalisipseillä

Herkullista uunissa paahdettua kukkakaalia, kvinoaa, punajuurta ja mureaa lihaa. Täydellinen tuhti salaatti!

Katso resepti
Ihanan tuore siika-omenatartarIhanan tuore siika-omenatartar

Raikas kirpeä omena, suolaiset kaprikset ja samettinen ranskankerma täydentävät graavisiian hienostunutta makua. Tutustu Viola Virtamon Nordic Winter Cookbook -ruokakirjan herkulliseen ohjeeseen.

Katso resepti
Savulohta, sriracha-majoneesia ja pikkelöityä kurkkuaSavulohta, sriracha-majoneesia ja pikkelöityä kurkkua

Kokoa juhliin ryhdikkään Pongracz-roseekuohuviinin makumaailmaan sopiva lämminsavulohesta, saaristolaisleivästä ja hedelmistä koottu napostelutarjotin. Tee itse pikapikkelöidyt kurkut ja viimeistele pikantilla sriracha-majoneesillä.

Katso resepti
Mustajuuri-VichysoisseMustajuuri-Vichysoisse

Vichysoisse on ranskalainen klassikkokeitto, joka valmistetaan purjosta ja perunasta ja se tarjoillaan usein kylmänä. Myös suomalainen mustajuuri sopii ihanasti tähän keittoon.

Katso resepti