Tämä Viola Virtamon panzanella eli leipäsalaatti sisältää pinaattia, mangoldia ja kesäkurpitsaa. Vihreiden vihannesten aromit ja sitruunainen yrttivinaigrette toimivat täydellisesti Nederburg Sauvignon Blanc -valkoviinin raikkaan hapokkuuden kanssa.
Löydät ruokaohjeen täsmäviinin Nederburg Sauvignon Blancin valikoiduista Alkon myymälöistä, tarkista saatavuus Alkon sivuilta tai tilaa näppärästi ilman toimituskuluja oman lähi-Alkoosi.
Huuhdo pinaatti ja mangoldi. Poista mangoldista paksuimmat lehtiruodit. Levitä tarjoiluvadille ensin pinaatti. Leikkaa mangoldi reiluiksi paloiksi ja asettele sitten pinaatin päälle.
Siivuta kurkusta ohuita pitkiä siivuja pystysuunnassa. Leikkaa kesäkurpitsa pieniksi kuutioiksi. Levitä molemmat pinaattipedin päälle.
Valmista krutongit: Leikkaa leipä reiluiksi paloiksi. Kuori valkosipulinkynnet ja leikkaa lohkoiksi tai paina veitsen avulla valkosipulin rakenne rikki. Kuumenna öljy pannussa ja lisää leipäkuutiot sekä valkosipuli. Paista leipäkuutioita joka puolelta, kunnes ne ovat saaneet kauniin kullanruskean ja paahteisen sävyn. Nosta rapeat leipäkuutiot salaatin päälle (älä lisää valkosipuleita salaattiin).
Valmista yrttivinaigrette: Soseuta sauvasekoittimella tai blenderissä kaikki kastikkeen ainekset. Lusikoi kastike salaatin päälle juuri ennen tarjoilua.
Ruokakirjailija, valokuvaaja ja graafinen suunnittelija Viola Virtamo on julkaissut usean kirjan viimeisimpänä Nordic Winter Cookbook. Ruoka on Violan suuri intohimo ja hän onkin kuvannut ja taittanut kymmeniä ruokakirjoja uransa aikana. Seuraa Violaa Instagramissa @violaminerva